SB-85 Push: Az innovatív mágneses bittartó
Még a látszólag egyszerű termékek is, amelyekről gyakran azt gondoljuk, hogy nincs mit javítani rajtuk, meglepetést okozhatnak. Tipikus példa erre az új termékünk - az innovatív mágneses bittartó, amely gyors, egykezes bitcsere funkcióval rendelkezik.
A bittartók két fő csoportra oszthatók aszerint, hogy milyen elvű a csavarbit befogó rendszer (1. ábra). A klasszikus, mágneses erő elvén alapuló bittartókat (1. ábra A) az egyszerű kialakítás jellemzi, és egy kellően erős mágnes segítségével megbízhatóan a helyén tartják a csavarbitet. Előnyük kétségtelenül a karcsú kialakításuk - a bittartó átmérője a rögzítési ponton +/- 10mm. Hátrányuk azonban az, hogy a bit cseréjéhez mindkét kézre szükség van - egyik kezünkkel a bittartót tartjuk, a másikkal pedig a bitet a mágnestől „el kell szakítani”, majd kivenni.
A második csoportot a beépített kilökő mechanizmussal rendelkező bittartók alkotják, leggyakrabban a QuickSystem™ nevű funkcióval.

1. ábra. HERMAN SB-80 (A), SB-81 (B), SB-91 (C)
A HERMAN SB-81 bittartó hüvelyének megnyomásával (1. ábra B) a belehelyezett bit automatikusan kilökődik. Ez a tartó nem rendelkezik erős mágnessel, mégis biztonságosan megtartja a bitet. A legfőbb előnye, hogy a bitet egy kézzel lehet cserélni. A kilökő mechanizmussal rendelkező bittartók azonban robosztusabbak, mint a csak mágnessel rendelkezők - a bit rögzítési pontjánál akár 16mm-nél is nagyobb átmérőjűek, ami bizonyos munkák elvégzésénél akadályt jelenthet.
Kivételt képez a hasonló befogómechanizmussal rendelkező HERMAN SB-91 (1. ábra C), amelyet kifejezetten ütvecsavarozáshoz terveztek. Mivel az ilyen csavarozásnál nem kívánatos a csavarbit és az ütvecsavarozó közötti esetleges holtjáték, ez a tartó erős állandó mágnest tartalmaz. Ez a rögzítés megduplázását jelenti: a gyorskioldó rendszer neodímium mágnessel van kombinálva, és ezért nem teszi lehetővé az egykezes cserét. Így nem gyorsítja fel a munkát, de az ütvecsavarozó ütéseit gond nélkül elviseli. Ezenkívül a szárában van egy torziós zóna, ami elengedhetetlen az ilyen típusú csavarozáshoz, és ezt az első ránézésre is láthatja - a bittartó a középső részén piros sávval van megjelölve.
Ha nem bánjuk, hogy két kézzel kell bitet cserélnünk, a mágneses bittartó elég. Ha van elég helyünk, és nem zavar minket a nagyobb átmérő, akkor a QuickSystem™ a megfelelő választás. Ha azonban úgy kell csavaroznunk, hogy a csavart egy mágnesezett bit tartja, akkor mágnessel ellátott bittartóra van szükségünk. Ez azonban nem teszi lehetővé az egykezes bitcserét... vagy mégis?

2. ábra. Alumíniumgyűrű (A), bittartó hüvely (B), N35 neodímium mágnes kilökő mechanizmussal (C), acélgolyó (D) és ¼"-os hatlapú szár (E)
Igen, van egy mágneses bittartó, amely lehetővé teszi, az egykezes bitcserét. Ez egy innovatív és nagyon praktikus termék - a HERMAN SB-85 Push mágneses bittartó (2. ábra) amelyben egy golyó van.
A bittartó hüvelyére préselt piros eloxált alumíniumgyűrű (2. ábra A) már első pillantásra feltűnik. Azonban nem csak esztétikai szerepet tölt be. Az alumínium paramágneses tulajdonságokkal rendelkezik, és bár a gyűrű nagyon vékony, legalább egy kicsit csökkenti a mágneses mező erejét ott, ahol nincs rá szükség. Elvégre nem mindenkinek tetszik a sok mágnesezett csavart a bittartóra tapadva. A bittartó hüvely (2. ábra B) nem csak a korróziógátló tulajdonságai miatt van rozsdamentes acélból. Összetételét ebben az esetben úgy választottuk meg, hogy enyhébb mágneses tulajdonságokkal rendelkezzen - ez azért van, hogy a mágnes (2. ábra C) által keltett mágneses mező a bitben koncentrálódjon. Az acélgolyó (2. ábra D) nyomógombként szolgál, a bittartó pedig egy króm-vanádium acélból készült ¼"-os szárban (2. ábra E) végződik.
A bit behelyezésekor a kilökő mechanizmus (3. ábra A) aktiválódik. A bit a 6x4mm méretű, erős N35 neodímium mágnesnek köszönhetően szilárdan van rögzítve. Cserénél elég megnyomni a golyót a hüvelykujjal (3. ábra B), és a szilárdan rögzített bit a rugó nyomásnak köszönhetően kilökődik (3. ábra C). Egy kézzel így probléma nélkül helyet tudunk készíteni a bittartóban egy másik bitnek, amelyet a másik kezünkben időközben készenlétben tarthatunk.
Ennek a bittartónak van azonban még egy előnye.
Az összeszerelési munkák során néha nehezebb helyzetbe kerülünk - például ha egy csavart kell becsavarni egy olyan hozzáférhetetlen helyen, ahol a másik kezünkkel nem tudjuk megtartani -, és arra van szükségünk, hogy a csavar mozdulatlanul a csavarozás tengelyének irányában „üljön” a biten.

3. ábra. A kilökő mechanizmussal ellátott mágneses bittartó működése

4. ábra. 25mm-es (A), 50mm-es (B) és 90mm-es (C) csavarbit a bittartóban
Van erre egy jó megoldás, de előbb magyarázzuk el a lényegét. Azon alapul, hogy a mágnes körüli térben egy bizonyos erősségű mágneses tér van, és ez nemcsak a mágnes „erejétől” függ, hanem a mágnesnek a környező tárgyaktól való távolságától is.
Nézzük meg, hogyan viselkednek a mágneses dipólusok a 4. ábrán.
A rövid 25mm-es bit esetében (4. ábra A) tökéletesen egy vonalban vannak. A mágnestől való távolság növekedésével a dipólusok igazodásának vagy irányának a pontossága csökken – nézze meg figyelmesen a 4. B és 4. C ábrát.
Minél hosszabb a bit, annál távolabb van a hegye a „mágneses forrástól”, és annál kevésbé pontos a dipólusok igazodása. A nagyobb távolságban lévő dipólusok „szétszórtabbak”.
Ez azt jelenti, hogy minél rövidebb a bit, annál jobban megtapad rajta a mágnesezett csavar. Túl nagy távolságban a mágneses mező erőssége olyan gyenge lesz, mintha egyáltalán nem lenne mező. Egy hosszú bit is szilárdan lesz befogva a bittartóban, elvégre az alaplapjával érinti a mágnest, de a csavar a hegyénél csak enyhén lesz mágnesezve. Ez pedig a súlya miatt nem elegendő ahhoz, hogy tengelyirányban elmozdulás nélkül tartsa a csavart.
Ezért a lehető legrövidebb bitet kell használnunk, hogy a csavarfej a lehető legközelebb legyen a mágneshez. Ezt megtehetjük egy standard, mágnessel ellátott bittartóval is, de egy rövid bitet néha még két kézzel is nehéz kivenni belőle.
Ez különösen akkor van így, ha a mágnes erős - de erős mágnesre van szükségünk ahhoz, hogy a csavart mozdulatlanul tartsa.
És itt van az új bittartónk második előnye. A golyó megnyomásakor a bit kilökődik a cseréhez, és még ebben az esetben is csak egy kézre van szükségünk. Nézze meg a videót.
Videó: Az új bittartó előnyei
Zárszó
A praktikus „apróságok” felbecsülhetetlenek az összeszerelési munkáknál - különösen, ha nálunk vannak, amikor szükség van rájuk. Ha hiányoznak, értékes időt veszítünk, és rögtönzött megoldásokhoz kell folyamodnunk, hogy folytatni tudjuk a munkát.
Új termékünkkel talán csak másodperceket vagy perceket takaríthat meg, de még ez is megéri. Mindig jó ötlet, ha többféle bittartó van kéznél, mert sosem tudhatja, milyen kihívások várnak Önre a munka során. A mai rohanó világban pedig minden megtakarított másodperc számít - egy év alatt órák vagy akár napok is összegyűllhetnek.
Kulcsszavak: mágneses bittartó, gyors bitcsere, kilökő mechanizmus, csavarozás, quicksystem
Források:
A HERMAN cég belső műszaki és oktató dokumentációi
Martin –
Veľmi dobre napísaný článok, je to pútavé a dobre objasňuje problematiku.
Nagyon jól megírt cikk, megnyerő és jól elmagyarázza a problémát.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniJojo Danis –
Urcite si to kupim
Velmi prakticky drziak bitov ktory ma urcite dobre vyuzutie ked neviete pouzit druhu ruku na vymenu bitu...
biztosan megveszem.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniEgy nagyon praktikus bittartó, amely mindenképpen hasznos, ha a másik kezével nem tudja cserélni a bitet...
johnny –
mam viacero drziakov na bity ale toto je zaujimava novinka ktoru si isto poriadim
Több bittartóm is van, de ez egy érdekes újdonság, amit biztosan fogok rendelni.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniFehér János –
Érdekes és világos volt, aki használ ilyen bittartót az már tudja értékelni az ilyen nagyszerű megoldást!!!
Josef –
Velmi dobře popsané, naučné. Zejména fyzikální jevy i s hezkým názorným obrázkem.
Nagyon jól megírt, informatív. Főleg fizikai jelenségek szép szemléltető képpel.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniRoman Janáček –
Zajímavý článek ,držák si určitě objednám. Určitě usnadní práci !!!
Érdekes cikk, biztosan megrendelem a tartót. Biztosan megkönnyíti a munkát!!!
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniJaroslav Strachoň –
Informace je zajímavá a vede mě k otestování. Předpokládám, že budu spokojen jako vždy.
Az információ érdekes, és arra késztet, hogy teszteljem. Azt hiszem, elégedett leszek, mint mindig.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniPapp Sándor –
Nagyon sokszor kell ilyen bit tartókkal dolgozni így érdemes tudni róluk az előnyöket és a hátrányokat is